Skok do zawartości Skok do stopy

Jak wybrać materac dla osoby cierpiącej na ból pleców?

Osoby cierpiące na ból pleców często mają problem, aby znaleźć właściwą pozycję do snu. Ta dolegliwość utrudnia zaśnięcie i sprawia, że organizm nie może się właściwie zregenerować. Dlatego to ważne, aby dobrać materac o odpowiedniej twardości, który optymalnie dopasuje się do kształtu ciała i jego temperatury. A jak znaleźć idealny model?

Materac na ból pleców – podstawowe kryteria wyboru

Ból pleców to popularne schorzenie, które może mieć różną przyczynę. Najczęściej wynika z niezdrowego stylu życia, przeciążenia kręgosłupa lub chorób zwyrodnieniowych. W walce z bólem może pomóc materac, dzięki któremu kręgosłup będzie miał odpowiednie podparcie w trakcie snu. A jaki model najlepiej się sprawdzi w przypadku bólu pleców? Przed złożeniem zamówienia, warto wziąć pod uwagę takie kryteria jak:

  • stopień twardości materaca
  • rodzaj wypełnienia
  • wysokość
  • sprężystość i elastyczność

Jeśli ciało ma w nocy odpocząć, to musi się dobrze ułożyć na materacu. Osoby, które cierpią na ból pleców, powinny wybrać modele o średniej twardości. Zbyt twardy materac przyczyni się do zwiększenia odczuć bólowych, a zbyt miękki sprawi, że kręgosłup będzie za bardzo obciążony, a rano użytkownik z trudem wstanie z łóżka.

Jak wybrać rodzaj wypełnienia?

Nowoczesne materace mogą być zrobione z pianki termoelastycznej, wysokoelastycznej lub lateksowej. Ten rodzaj wypełnienia doskonale się sprawdzi w przypadku dolegliwości bólowych. Dobrej jakości materace piankowe z funkcją pamięci optymalnie dopasowują się do wszystkich krzywizn kręgosłupa i umożliwiają wygodne zaśnięcie w preferowanej pozycji. Alternatywą mogą być modele kieszeniowe, które są zbudowane ze specjalnych sprężyn umieszczonych w połączonych ze sobą kieszeniach. Materace kieszeniowe są sprężyste, dzięki czemu ciało się w nich nie zapada. Dopasowany model nie tylko zniweluje ból, ale także poprawi ukrwienie tkanek i korzystnie wpłynie na jakość snu.

Optymalna wysokość

Wysokość materaca to ważny parametr, na który warto zwrócić uwagę przed zamówieniem konkretnego modelu. Najczęściej wartość ta wynosi między 20 a 35 cm. Wyższe materace są polecane osobom z nadwagą, ponieważ zapewnią im komfort podczas zmiany pozycji i obracania się z boku na bok. Niższe modele to dobry wybór dla osób, które cierpią na bóle pleców. Z takiego podłoża rano będzie łatwiej wstać, a dodatkowo jest on prostszy do utrzymania w czystości. Wysokość materaca powinna być również dopasowana do wielkości posiadanego stelażu. Materiał nie może wystawać poza obręb łóżka i nie powinien również przesuwać się w trakcie snu. 

Jeśli ból pleców ma charakter przewlekły, to warto zdecydować się na materac ortopedyczny, który ma status wyrobu medycznego. Jest to produkt, który przed dopuszczeniem do użytku został poddany wielu badaniom i testom. Zakup dobrej jakości materaca to gwarancja, że kręgosłup w nocy będzie właściwie zabezpieczony. Prawidłowe ułożenie ciała pozwala znacząco zminimalizować dolegliwości bólowe, dzięki czemu organizm rano będzie wypoczęty i gotowy do działania.

Pozostaw komentarz