Skok do zawartości Skok do stopy

Ekologiczne materace – co warto wiedzieć?

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromny wpływ ma odpowiednio dobrany materac na jakość i higienę naszego snu. Wiele osób jednak podczas wyboru takiego komponentu zwraca uwagę tylko i wyłącznie na jego stopień twardości. Okazuje się, że istnieje wiele innych aspektów, które również warto uwzględnić w momencie, kiedy decydujemy się na zakup nowego materaca. Obecnie na rynku pojawiły się materace ekologiczne, które dla wielu z nas mogą być idealnym rozwiązaniem. Co więc warto o nich wiedzieć?

Czym są ekologiczne materace?

Filozofia “eko” wydaje się, że już na dobre zagościła w naszym społeczeństwie. Coraz większą uwagę zwracamy na to, by nasz styl życia nie miał negatywnego wpływu na środowisko. Dlaczego więc nie wprowadzić odrobiny tej ekologii także do naszej sypialni? Właśnie dlatego powstały materace ekologiczne. Czym one dokładnie są i czym się wyróżniają? Otóż warto wspomnieć o tym, że:

  • materace ekologiczne powstają w sposób całkowicie bezpieczny dla środowiska;
  • materace ekologicznie nie emitują szkodliwych substancji podczas ich użytkowania – poprawiają więc jakość naszego snu;
  • ekologiczne materace zwykle są idealnym rozwiązaniem dla alergików.

Obecnie na rynku znajdziemy ogromny wybór materacy – termoplastyczne, piankowe czy kieszeniowe. Jednak to właśnie materace ekologiczne zasługują na większą uwagę. Zwykle wykonywane są one z naturalnych i całkowicie bezpiecznych substancji jak np. włókna kokosowe, naturalny lateks – pozyskiwany z mleczka kokosowego, czy nawet aloes. Materac te najczęściej posiadają również atesty EKO-TEX. Są one dowodem na to, że podczas ich produkcji do atmosfery nie zostały wyemitowane żadne, szkodliwe dla środowiska substancje. Certyfikat ten jest także gwarancją tego, że użytkownicy takich materacy mogą “spać spokojnie” – nie ma w nich niczego, co mogłoby zaszkodzić ich zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

Ekologiczne materace – jakie są ich największe zalety?

Jeśli nosimy się z zamiarem zakupu nowego materaca do naszej sypialni, wówczas warto rozważyć modele ekologiczne. Okazuje się, że ich wykorzystanie niesie za sobą niezliczoną ilość zalet. Do największych z nich można zaliczyć to, że materace ekologiczne są:

  • antyalergiczne;
  • nie podrażniają skóry;
  • wygodne i gwarantują lepszą jakość oraz higienę snu.

Jak więc widać, wykorzystanie materacy ekologicznych we własnej sypialni może być dla większości z nas jednym z lepszych rozwiązań. Co więcej, możemy być pewni tego, że materace ekologiczne pod względem komfortu w niczym nie różnią się od swoich syntetycznych odpowiedników. Możemy więc spać spokojnie, gdyż z pewnością nic nie będzie nam podczas wypoczynku przeszkadzać. Dodatkowo warto również mieć na uwadze to, że materace ekologiczne cechuje ogromna higiena. Wykorzystane do ich produkcji materiały wyróżniają się tym, że nie przyciągają i nie zatrzymują w sobie kurzu. Oczywiście nie zwalania nas to z odpowiedzialności i regularnego czyszczenia, aczkolwiek cecha ta okazuje się wyjątkowo pomocna i korzystna dla alergików.

Pozostaw komentarz