Skok do zawartości Skok do stopy

Materace dla dzieci – jak wybrać odpowiedni model?

Wybór materaca dla dziecka nie jest prostym zadaniem. Jako rodzice chcemy, by maluch przesypiał całe nowe i rano budził się wypoczęty. W tym właśnie może pomóc dobrze dopasowany materac. Jak go znaleźć? Na co zwracać uwagę podczas oglądania różnych modeli?

Dobry materac dla dziecka, czyli jaki?

Według specjalistów, dobry materac dla dziecka powinien spełniać kilka ważnych warunków. Musi być on przede wszystkim bezpieczny, a to zapewnia:

  • rozmiar, który jest dłuższy niż ciało dziecka o co najmniej 20 cm,
  • twardość, która pozwala dziecku wygodnie się ułożyć i przy której materac dobrze podpiera całe ciało, a dziecko się nie zapada,
  • elastyczność, która zapewni dopasowanie się do kształtu ciała dziecka, dzięki czemu materac nie będzie obciążać kręgosłupa,
  • antyalergiczny materiał zarówno pokrowca, jak i samego materaca,
  • wkład, który pozwala na prawidłową wentylację,
  • ściągany pokrowiec, który można prać gdy tylko będzie taka potrzeba. 

Twardość materaca, czyli dlaczego nie może być on zbyt miękki?

Chcemy jak najlepiej dla naszych dzieci, dlatego pierwszą myślą jest miękki materac, który z pozoru ma być wygodny dla maluszka. Nic bardziej mylnego. Dla najmłodszych dzieci warto wybierać średnio twarde materace. Dobrym pomysłem będzie także zakup dwustronnego materaca, który z czasem możesz obrócić na nieco twardszą stronę, która będzie lepiej podpierać ciało większego dziecka.

Dlaczego to tak ważne, by materac dla malucha nie był zbyt miękki? Odpowiednio twarde podłoże podpiera kręgosłup, głowę oraz kończyny. Dzięki temu maluszek może spać wygodnie i nie obudzi się obolały przez nadmierne obciążenie kręgosłupa. Zbyt miękki materac może powodować wady postawy i trudności rozwojowe. 

Rozmiar materaca dla dzieci – jaki wybrać?

Powszechnie uznaje się, że materac dla dziecka powinien być co najmniej 20 cm dłuższy niż jego ciało. Dzięki temu maluch będzie mógł wygodnie się ułożyć i wyspać. Jeśli jednak kupujemy pierwszy materac dla noworodka, nie warto szukać materaca zaledwie 20 cm dłuższego. Najlepszym wyborem będzie inwestycja w wysokiej jakości materac w większym rozmiarze. Maluszki szybko rosną i nim się obejrzymy, łóżeczko będzie dla nich zbyt małe. Niemowlęta uwielbiają spać w różnych “dziwnych” pozycjach, dlatego większy materac pozwoli im na przemieszczanie się bez ryzyka obudzenia.

Inne ważne aspekty

Bardzo ważnym aspektem jest antyalergiczny materiał, z którego został wykonany materac. Maluszki mają bardzo wrażliwą skórę. Nawet starsze dzieci coraz częściej borykają się z alergiami. Warto im zapobiegać, wybierając materac, który nie będzie powodował nieprzyjemnych dolegliwości. Powinien więc być wykonany z naturalnych materiałów i posiadać certyfikat poświadczający o jego bezpieczeństwie dla dzieci.

Dobrze, by materac dla najmłodszych dzieci posiadał certyfikaty, np. “Bezpieczny dla dziecka” czy pochodzący z Instytutu Matki i Dziecka. Nie są one nadawane każdemu produktowi, dlatego materace, które je posiadają, na pewno spełniają rygorystyczne normy bezpieczeństwa. 

Pozostaw komentarz