Skok do zawartości Skok do stopy

Testowanie materacy: jak przeprowadzić rzetelne testy i porównać właściwości różnych modeli

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że bezsenność może zostać spowodowana wyborem złej jakości materaca do spania. Niedopasowany do indywidualnych potrzeb, może powodować dyskomfort, który w dalszym ciągu sprawi, że możliwość spokojnego zmrużenia oczu, będzie niemożliwa. Niezależnie od tego, czy mowa o osobach dorosłych, czy też dzieciach – ważne jest przetestowanie modeli, które bierze się pod uwagę.

Co mówi Twoje ciało?

Babcia poleca materace lateksowe. Sąsiadka właśnie zachwala materace piankowe. Mama właśnie zakupiła materac chłodzący. Co tu wybrać? Coś, co będzie najbardziej dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Trzeba wsłuchać się w to, co mówi własne ciało, aby móc podjąć rzetelną decyzję. Nawet, jeżeli sprzedawca w sklepie poleca materace rozciągające kręgosłup w atrakcyjnej cenie, może się okazać, że w tym przypadku mogą się one nie sprawdzić. Każdy jest inne. Ciało każdej osoby może dopraszać się o coś zupełnie innego, niż ma mama, sąsiadka, babcia, czy też połowa osiedla.

Testowanie materacy

Materace można kupować online. Wcześniej jednak należy dać sobie możliwość ich osobistego przetestowania w dowolnym salonie. Tylko dzięki temu będzie można odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak naprawdę domaga się ciało. Co trzeba zrobić? Położyć się na wybranych materacach. Takie testowanie jest wskazane i wcale nie dziwi pracowników salonu materacy.

Uwaga! Ważne jest to, aby materac przetestować pod kątem różnych pozycji – na plecach, na brzuchu, po bokach. Za każdym razem musi on dopasować się do ciała człowieka. W przypadku braku współpracy ze strony materaca, należy szukać dalej.

Zasada złotego środka

Bardzo ważna, pomagająca dobrać najlepszy materac. Leżąc na płasko, wsuwając rękę pod plecy, należy poczuć delikatny opór od dołu. Jeżeli materac można nacisnąć swobodnie, czując zapadającą się rękę, należy iść dalej. Oznacza to tylko tyle, że ten materac nie ma odpowiedniej twardości, jaka może wpłynąć na zakłócenie jakości snu.

Twardość materaca należy testować leżąc na boku. Jeżeli ktoś czuje, że coś zbyt mocna uciska jego bok, włączając w to kość biodrową, nie może brać pod uwagę jego zakupu. Im dłużej będzie się na nim leżeć, tym większy dyskomfort będzie się w przyszłości odczuwać.

Właściwości materacy do spania

Mówiąc o materacach, należy uwzględnić to, że wybór jest bardzo szeroki. W sklepach aktualnie można otrzymać materace:

  • piankowe,
  • kokosowe,
  • lateksowe
  • chłodzące,
  • rozciągające kręgosłup,
  • dedykowane dla najmłodszych.

Wybór nie jest tak łatwy. Warto wypróbować każdy z nich w salonie. Potem należy wybrać trzy modele, dokonując porównania właściwości pomiędzy nimi. Niezbędna wiedza dostępna jest online. Znając możliwości takich materacy (w szczególności, jeżeli chodzi o względy zdrowotne), łatwiej będzie wybrać pożądany produkt.

Im więcej materacy będzie brało się pod uwagę, tym gorzej. Tym podjęcie finalnej decyzji będzie trudniejsze. Trzy najlepsze modele, dzięki czemu uda się wybrać dobry materac do spania do własnej sypialni.