Skok do zawartości Skok do stopy

Jak w ekologiczny sposób pozbyć się starych materacy? Oto kilka sposobów

Jak to różnie w życiu bywa, wymiana materaca może nie być spowodowana wyłącznie jego złym stanem, a choćby przeprowadzką czy remontem sypialni. W takich sytuacjach może się zdarzyć, że potrzebny będzie przedmiot o innych, być może znacznie mniejszych gabarytach. W takich sytuacjach, często okazuje się, że dotychczasowy materac mający zaledwie kilka lat, nie nadaje się jeszcze do utylizacji, a można mu dać tak zwane “drugie życie”.

Czego nie należy robić ze starym materacem?

Materace do spania zazwyczaj nie należą do małych, stąd też wzięło się ich określenie jako “odpady gabarytowe”. Wiele osób niestety nie wie, co zrobić z tak dużym przedmiotem i przechowuje go np. na strychu, gdzie kurzy się i przez długie lata tylko niepotrzebnie zajmuje miejsce. Nie jest to więc rozwiązanie ani ekonomiczne, ani opłacalne. Oczywiście, nie oznacza to, że można go zwyczajnie wyrzucić do śmieci. Istnieją inne, bardziej ekologiczne sposoby na pozbycie się starych materacy.

Sposoby na ekologiczne wykorzystanie starego materaca

Wyrzucanie sprzętu, który jeszcze nadaje się do użytkowania byłby nie tylko nieopłacalny ale wręcz szkodliwy dla środowiska. Nie ma bowiem potrzeby produkować śmieci, których zresztą i bez dodatkowej ingerencji nie brakuje. W zamian można zadbać o zdrowie planety i spróbować znacznie bardziej ekologicznych rozwiązań.

Recykling w zaciszu domowym

Pozyskane w ten sposób materiały mogą znaleźć inne, niezwykle kreatywne zastosowanie takie jak np.:

  • Obicia na meble- dzięki temu zyska się oryginalne, funkcjonalne, a przy tym ekologiczne poduszki choćby na krzesła ogrodowe.
  • Posłania dla zwierząt- w końcu każdy czworonóg potrzebuje własnego kąta, gdzie będzie mógł odpocząć po męczącym dniu. 

Jest to zawsze najkorzystniejsze rozwiązanie, na które niestety nie każdy jest w stanie się zdecydować. A przecież do tego nie trzeba wiele. Wystarczą chęci, odrobina wyobraźni i…maszyna do szycia!

“Drugie życie” dla materacy

Warto zauważyć, że być może nie każdy posiada tak rozwinięte zdolności manualne, lub zwyczajnie nie ma czasu, aby wykorzystać niepotrzebny już materac we wskazany sposób. Czy to jednak oznacza, że jedyne co mu pozostało, to wyrzucić zbędny przedmiot? Nic z tych rzeczy! O ile nadaje się on do dalszego użytku, można go oddać komuś, kto chętnie z niego skorzysta.

Oddanie na rzecz potrzebujących

Z pewnością znajdą się osoby, które będą w potrzebie i z podarowanego materaca nie tylko niezwykle się ucieszą, ale również wykorzystają go przez jeszcze długi czas. Do miejsc, gdzie takie przedmioty zawsze są na wagę złota zaliczają się m.in.:

  • domy dziecka,
  • szpitale,
  • schroniska dla bezdomnych.

Taka inicjatywa z pewnością zetknie się z pozytywną reakcją i nie wymaga wiele wysiłku. Wystarczy zadzwonić do pobliskiej instytucji i spytać, czy aktualnie potrzebują dodatkowego wsparcia. W ten sposób nie tylko można w ekologiczny sposób pozbyć się starych materacy, ale również sprawić radość osobom potrzebującym.