Skok do zawartości Skok do stopy

Najczęściej zadawane pytania o materace – i nasze odpowiedzi

Zakup nowego materaca wydaje się dla niektórych problematyczny. Szczególnie jeśli robią to po raz pierwszy. Nie ma się co dziwić. Przecież w łóżku spędzamy prawie jedną trzecią swojego życia! Materac powinien być zatem jak najlepiej dobrany do indywidualnych potrzeb.

Spróbujemy zatem rozwiać wszystkie wasze wątpliwości. W tym artykule odpowiemy na najczęściej zadawane pytania odnośnie materacy. 

Kiedy wymienić materac na nowy?

Średni czas użytkowania materaca to ok. 8 – 10 lat. Oczywiście wszystko zależy od tego, ile czasu spędzasz w łóżku. Biorąc jednak pod uwagę, że oprócz snu odpoczywasz w nim w trakcie choroby, czytasz książkę lub oglądasz TV, dziesięć lat to naprawdę maksimum. Nawet jeśli po tym czasie Twój materac będzie wyglądać dobrze, warto rozważyć wymianę ze względu na zachowanie odpowiedniej higieny snu.

Zwróć także uwagę na ślady zużycia. Jeśli materac posiada wiele plam, zżółknięć, wgnieceń, odbić kształtów ciała lub duże zapadnięcia, wymiana materaca powinna nastąpić w najbliższym czasie. Nawet przed upływem wspomnianych wyżej ośmiu lat. 

Jak wybrać odpowiedni materac do łóżka?

Tu wchodzi w grę kilka czynników. Po pierwsze, materac powinien być dostosowany do budowy ciała. Należy wziąć zatem pod uwagę wagę i wzrost. Osoby lżejsze powinny wybierać twardsze materace, natomiast cięższe – bardziej miękkie wersje.

Po drugie, pozycja spania również ma kluczowe znaczenie. Inny nacisk występuje podczas leżenia na brzuchu, a zupełnie inny na boku. Bardzo ważne są także wszelkie schorzenia, szczególnie kręgosłupa. W takim przypadku polecane są materace rozciągające kręgosłup

Materac piankowy, sprężynowy czy lateksowy?

Materac piankowy jest dość uniwersalny i wygodny, a także łatwiejszy w pielęgnacji ze względu na niższą wagę. Materac sprężynowy zapobiega gromadzeniu się wilgoci i drobnoustrojów wewnątrz. Oprócz tego jest często wykorzystywany w profilaktyce oraz rehabilitacji kręgosłupa. Materac lateksowy to świetne rozwiązanie dla alergików z powodu antygrzybicznych i antybakteryjnych właściwości. 

Warto jednak zaznaczyć, że nie istnieje jeden idealny materac dla wszystkich. W tym przypadku również wchodzą takie kwestie jak budowa ciała, ale również przyzwyczajenia. 

Czy można prać pokrowiec z materaca?

Tak, a nawet trzeba! Większość materacy posiada pokrowce, które można ściągać i prać w temperaturze do 60 st. C. Regularne pranie pomoże pozbyć się wszelkich drobnoustrojów, szczególnie po przebytej chorobie.

Jak dbać o materac?

Co 2-3 miesiące warto obracać materac, aby jedna strona nie została zbyt wyeksploatowana. W ten sposób wydłużysz czas użytkowania materaca. Oprócz tego należy prać pokrowiec co kilka tygodni. Aby pozbyć się nadmiaru bakterii, można również wietrzyć materac. Wystarczy postawić go na kilka godzin przy otwartym oknie. 

Najczęściej zadawane pytania o materace – podsumowanie 

Mamy nadzieję, że wystarczająco odpowiedzieliśmy na nurtujące pytania odnośnie materacy. Podsumowując, wybór odpowiedniego materaca zależy głównie od budowy ciała, pozycji spania i ewentualnych schorzeń. Średni czas użytkowania to około 8-10 lat, ale należy regularnie zwracać uwagę na ślady jego zużycia. Rodzaj materaca należy wybierać według indywidualnych preferencji. Aby materac służył jak najdłużej należy go regularnie obracać, wietrzyć i prać pokrowiec.