Skok do zawartości Skok do stopy

Jak odświeżyć materac – domowe metody

Z materaca korzysta się codziennie i to przez kilka godzin. W trakcie choroby potrafimy leżeć w łóżku nawet całe dnie. To normalne, że w środku zbiera się wiele bakterii i grzybów, które warto usuwać co jakiś czas. Nie mówiąc już o powstających plamach i odbarwieniach. Jak łatwo, prosto i tanio wyczyścić materac, aby służył nam jak najdłużej?

Dlaczego trzeba odświeżać materac?

Czysty materac to zupełnie inny komfort snu. Chodzi nie tylko o zapach czy wygląd, ale również pozbycie się groźnych dla zdrowia mikroorganizmów, takich jak grzyby, bakterie i roztocza. Te ostatnie są szczególnie uporczywe dla alergików. Podczas czyszczenia materaca usuwa się także złuszczony naskórek, pot i niewidoczne gołym okiem pyłki. 

Oprócz odświeżenia materaca pamiętaj również o regularnym praniu pościeli, kołder i poduszek, aby maksymalnie zadbać o odpowiednią higienę snu.

Proste sposoby na odświeżenie materaca

Nie zawsze musisz wynajmować specjalną ekipę do czyszczenia materaca. Wielu zabrudzeń można pozbyć się na własną rękę. Oto kilka domowych sposobów:

Wietrzenie

Jest to jeden z najprostszych sposobów, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci i brzydkiego zapachu z materaca. Wietrzenie można stosować codziennie oraz raz w miesiącu. 

Na co dzień po wstaniu z łóżka warto pozostawić je na chwilę niezaścielone, aby zebrana przez noc wilgoć zdążyła wyparować. Natomiast raz w miesiącu należy zdjąć pokrowiec i postawić materac przy oknie lub na balkonie. Na takie wietrzenie, zarówno zimą, jak i latem wystarczy 30-40 minut. Dzięki takim praktykom, wilgoć nie będzie przedostawać się do wnętrza materaca. A co za tym idzie, zmniejszysz warunki do rozprzestrzeniania się bakterii i grzybów. 

Obracanie

Przynajmniej raz na pół roku warto obrócić materac w płaszczyźnie przód-tył (tam, gdzie była głowa, układamy stopy) i góra – dół (tylko w modelach dwustronnych). Dzięki temu unikniesz odkształceń oraz zapadnięć w materacu. Przedłuży to jego żywotność, a Tobie zapewni lepszą jakość snu.  

Pranie pokrowca

Jeśli chcesz przedłużyć żywotność swojego materaca, wybierz model ze zdejmowanym pokrowcem. Najlepiej zapinanym na zamek błyskawiczny. W razie plam lub odbarwień, możesz szybko i łatwo się ich pozbyć w pralce. Oprócz tego usuniesz roztocza i inne drobnoustroje. 

Odplamianie

Jeśli nie posiadasz ochraniacza na materac, wszelkie plamy trzeba usuwać ręcznie. Na szczęście to nie wielka filozofia! Aby usunąć plamy i przebarwienia wystarczą tanie, domowe środki. Chociażby soda, woda utleniona lub cytryna. 

Wystarczy nanieść na plamę rozpuszczoną w wodzie sodę i odczekać od 30 minut do kilku godzin. Po tym czasie przetrzeć to miejsce wilgotną szmatką. Podobna procedura jest z wodą utlenioną. Wymieszaj pół szklanki z dwoma łyżkami sody i do dzieła! A jak odświeżyć materac za pomocą soku z cytryny? Wyciśnij jedną lub dwie do szklanki z wodą (pół szklanki wody, pół cytryny). Dokładnie wymieszaj, nałóż na plamę, a po 5 minutach również przetrzyj wilgotną ściereczką.

Pamiętaj, aby podczas tych zabiegów wykorzystać jak najmniej wody! Inaczej materac będzie bardzo długo się suszył i wydzielał nieprzyjemny zapach. 

Odkurzanie

Odkurzanie pomaga usunąć z powierzchni złuszczony naskórek, roztocza, pyłki i kurz. Można to robić co 2-3 miesiące. Materac jest wówczas odświeżony i zdrowszy, szczególnie dla alergików.