Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z konieczności regularnej wymiany niektórych elementów wyposażenia wnętrz, a zwłaszcza tekstyliów. Dotyczy to również materacy, które najczęściej wymienia się na nowe dopiero wtedy, kiedy stają się już naprawdę niewygodne. Tymczasem wskazaniem do wymiany materaca jest nie tylko utrata elastyczności czy uszkodzenie mechaniczne, ale także brak odpowiednich warunków higieny. Kiedy należy pomyśleć o wymianie takiego elementu łóżka na nowy?
Kiedy wymienić materac na nowy – pierwsze symptomy zużycia
Jeśli do tej pory użytkownik wstawał rano wypoczęty, bez dyskomfortu, a od pewnego czasu narzeka na ogólne zmęczenie, bolesność mięśni czy zesztywnienie w okolicach karku tuż po wstaniu z łóżka – jest to pierwszą wskazówką świadczącą o tym, że materac nie sprawdza się już w swojej roli, czyli uniemożliwia prawidłowe ułożenie ciała do snu i nie podpiera go tak, jak należy. Zużyty materac może stać się także przyczyną trudności z zasypianiem czy wybudzania się ze snu w nocy. Kolejnym argumentem przemawiającym za wymianą materaca na nowy jest jego stan techniczny i wizualny. Jeśli na materacu widoczne są trwałe, liczne zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne, warto pomyśleć o wymianie produktu, ponieważ zniszczony pokrowiec to otwarta droga dla kurzu czy wilgoci, które mogą przedostawać się do wnętrza materaca.
Co ile lat wymieniać materac na nowy?
W większości przypadków, zaleca się wymianę materaca na nowy po około 7 – 10 latach jego użytkowania, jednak nierzadko taka wymiana może okazać się konieczna nawet wcześniej, bo po około 5 latach. Wiele zależy od tego, jakiej jakości jest zakupiony materac, jak często jest eksploatowany oraz w jaki sposób, czy jest należycie pielęgnowany, a nawet od tego, czy w trakcie użytkowania materaca znacząco zmieniła się waga osoby, która śpi w danym łóżku. Najlepiej jest więc podchodzić do tematu wymiany materaca w pełni indywidualnie. Odpowiednia pora na wymianę to czas, kiedy materac traci swoją funkcjonalność, czyli uniemożliwia przyjęcie komfortowej pozycji do snu, ponieważ nie wspiera już należycie poszczególnych partii kręgosłupa lub jest niehigieniczny.
Jak używać materaca, aby służył jak najdłużej?
Duży wpływ na żywotność materaca ma nie tylko jego jakość, ale również sposób użytkowania. Nie każdy wie, że o materac trzeba dbać zarówno poprzez praktykowanie zasad tak zwanej higieny snu, jak i poprzez regularne czyszczenie jego pokrowca. Po pierwsze, łóżko powinno służyć jedynie do snu. Nie należy odrabiać na nim lekcji, oglądać filmów czy spożywać posiłków. Po drugie, materac powinien mieć zapewnione odpowiednie warunki wentylacji – nie może leżeć na podłodze. Po trzecie, materac należy regularnie odkurzać, aby usuwać z niego groźne dla zdrowia roztocza czy bakterie. Jest to szczególnie istotne w przypadku alergików. Poza tym, warto – o ile jest to możliwe – zdejmować do prania pokrowiec z materaca lub stosować specjalne prześcieradła nieprzemakalne. Na trwałość materaca korzystnie wpłynie także stosowanie tak zwanego toppera, czyli dodatkowej nakładki na materac.